UCHWAŁA Nr XXIV/228/16   

RADY Gminy Raszyn
z dnia 30 czerwca 2016r.

 

w sprawie zniesienia ochrony pomnika przyrody ustanowionego rozporządzeniem nr 19 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 lipca 2009r w sprawie ustanowienia pomników przyrody położonych na terenie powiatu pruszkowskiego ( Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 124, poz. 3634 z późń.zm.)

 

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) oraz art. 44 ust. 3, 3a, 3b i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651 z późn. zm.), po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, Rada Gminy Raszyn u c h w a l a, co następuje:

§ 1.

Znosi się ochronę pomnika przyrody: drzewa z gatunku - topola mieszaniec - 1 szt., o obwodzie pnia              wynoszącego 350cm rosnącego na terenie gminy Raszyn u zbiegu ul. Godebskiego i ul. Krótkiej obok zabytkowej kapliczki upamiętniającej śmierć pułkownika WP Cypriana Godebskiego, który poległ w tym miejscu w 1809r. ustanowionego rozporządzeniem nr 19 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody położonych na terenie powiatu pruszkowskiego (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 124, poz. 3634 z późń. zm.) a wyszczególnionego w poz. 102 załącznika do powyższego rozporządzenia.

§ 2.

Pozbawienie statusu pomnika przyrody następuje z uwagi na to, że drzewo stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz ruchu drogowego z uwagi na znaczne gabaryty oraz osłabiona strukturę pnia i korony. Konstrukcja drzewa biorąc pod uwagę jego wysokość w przypadku wyłamania konaru od strony płn. bądź pnia obejmuje swoim zasięgiem ciąg pieszo -jezdny , co wynika z ekspertyzy stanowiącej załącznik nr 1 do uchwały.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raszyn.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

 


Uzasadnienie do uchwały

 

Zgodnie z art. 44 ust. 3, 3a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651, z późn. zm.) zniesienie formy ochrony przyrody następuje w drodze uchwały Rady Gminy, po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Zniesienie ochrony może nastąpić w razie utraty wartości przyrodniczych, ze względu, na które ustanowiono formę ochrony przyrody lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego.

 

Drzewo z gatunku topola mieszaniec - 1 szt., o obwodzie pnia  wynoszącego 350cm rosnącego na terenie gminy Raszyn u zbiegu ul. Godebskiego i ul. Krótkiej obok zabytkowej kapliczki upamiętniający śmierć pułkownika WP Cypriana Godebskiego, który poległ w tym miejscu w 1809r. stanowi pomnik przyrody zgodnie z rozporządzeniem nr 19 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 lipca 2009 r.  w sprawie ustanowienia pomników przyrody położonych na terenie powiatu pruszkowskiego (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 124, poz. 3634 z późń. zm.) - poz. 102 załącznika do powyższego rozporządzenia.

 

W lutym 2016 r. została opracowana ekspertyza dendrologicznej (przez mgr. inż. Tomasza Łyszcza Inspektora nadzoru w zakresie pielęgnacji i ochrony drzewa), z której wynika, że przedmiotowe drzewo stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz ruchu drogowego z uwagi na znaczne gabaryty oraz osłabioną strukturę pnia  i korony. Konstrukcja drzewa, biorąc pod uwagę jego wysokość w przypadku wyłamania konaru od strony płn. bądź pnia obejmuje swoim zasięgiem ciąg pieszo -jezdny. Drzewo na wysokości 130 cm posiada rozległy ubytek wgłębny z zaawansowanym procesem rozkładu wnętrza pnia.

Z ekspertyzy wynika, że zasadny jest wniosek o usunięcie tego drzewa.

 

W dniu 23.05.2016 r. projekt uchwały został przekazany do uzgodnienia Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie w myśl art. 44 ust. 3a ustawy o ochronie przyrody.

 

Stosownie do zapisów  art. 44 ust. 3b ustawy o ochronie przyrody Uzgodnienia, o którym mowa w ust. 3a, dokonuje się w trybie art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, z zastrzeżeniem że brak przedstawienia stanowiska w terminie miesiąca od dnia otrzymania projektu uchwały, jest uważane za uzgodnienie projektu.

 

Mając powyższe na uwadze spełnione zostały przesłanki prawne do podjęcia uchwały.