Zarządzenie Nr 163/2018

Wójta Gminy Raszyn

z dnia 22 sierpnia 2018 r.

 

w sprawie regulaminu dowozu dzieci i młodzieży niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół i ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego lub nauki oraz zasad zwrotu kosztów przejazdu jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice

 

Na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.), art. 39 ust. 4, art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.), zarządzam co następuje:

 

§ 1.

 

1.      Wprowadza się regulamin dowozu dzieci i młodzieży niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół i ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego lub nauki.

2.      Ustala się zasady zwrotu kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych oraz ich opiekunów do przedszkoli, szkół i ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.

 

§ 2.

 

Zakres dowozu lub zwrotu kosztów przejazdu do przedszkola, szkoły lub ośrodka obejmuje:

1)      bezpłatny dowóz dziecka/ucznia niepełnosprawnego do najbliższego przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, lub

2)      zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego do najbliższego przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, środkami komunikacji publicznej, lub

3)      zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego do najbliższego przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, prywatnym samochodem.

§ 3.

 

Ustala się zasady korzystania z bezpłatnego dowozu organizowanego przez Gminę Raszyn.

1.      Do korzystania z dowozu do przedszkola, szkoły lub ośrodka uprawnione są zamieszkałe na terenie Gminy Raszyn następujące osoby:

a)      niepełnosprawne dzieci, o których mowa w art.32 ust. 6 ustawy prawo oświatowe,

b)      niepełnosprawni uczniowie,  o których mowa w art.39 ust. 4 ustawy prawo oświatowe.

2.      Podstawą objęcia bezpłatnym dowozem organizowanym przez Gminę Raszyn dziecka/ucznia niepełnosprawnego w danym roku szkolnym jest złożenie w Urzędzie Gminy Raszyn wniosku, stanowiącego Załącznik Nr 1.

3.      Do wniosku, o którym mowa w ust. 2 dołącza się:

a)      aktualne zaświadczenie ze szkoły/placówki do której dziecko/uczeń uczęszcza,

b)      aktualne orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia lub potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych,

c)      aktualne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka/ucznia.

4.      Wniosek, o którym mowa w ust. 2 należy złożyć w Urzędzie Gminy Raszyn do dnia 20 czerwca każdego roku. W uzasadnionych przypadkach wniosek może być złożony po upływie w/w terminu.

5.      W przypadku złożenia wniosku po terminie, o którym mowa w ust. 4, dowóz zostanie zorganizowany w najbliższym możliwym do realizacji terminie.

6.      Dowóz organizowany jest z  możliwego miejsca postoju położonego najbliżej miejsca zamieszkania dziecka/ucznia niepełnosprawnego do przedszkola, szkoły lub ośrodka, wskazanego we wniosku w sposób zapewniający udział dziecka/ ucznia we wszystkich zajęciach wynikających z planu nauczania.

7.      W przypadku organizowania dowozu do  przedszkola, szkoły lub ośrodka dla dwóch          i więcej uczniów, zasadą obowiązującą jest dowiezienie całej uprawnionej grupy na zajęcia rozpoczynające się najwcześniej. Uczniowie dowożeni do szkoły wcześniej niż przewiduje to plan zajęć zobowiązani są do skorzystania z opieki zapewnionej przez daną jednostkę oświatową.

8.      W przypadku organizowania powrotu do domu dla dwóch i więcej uczniów, zasadą obowiązującą jest organizacja dowozu do domu uwzględniająca zakończenie zajęć przez wszystkie dowożone dzieci. Uczniowie czekający na powrót do domu zobowiązani są do skorzystania z opieki danej jednostki oświatowej.

9.      Do obowiązków rodzica należy punktualne oczekiwanie z dzieckiem w wyznaczonym miejscu postoju oraz punktualny odbiór dziecka z wyznaczonego miejsca postoju,             o ustalonych godzinach.

10.  Rodzic ponosi odpowiedzialność prawną za dziecko do momentu przekazania dziecka przewoźnikowi odwożącego go do przedszkola, szkoły lub ośrodka, a także od momentu odebrania dziecka w wyznaczonym miejscu postoju od przewoźnika przewożącego dziecko z danej szkoły lub placówki oświatowej do miejsca zamieszkania.

11.  Godziny dowozu do przedszkola, szkoły lub ośrodka dla dzieci/uczniów niepełnosprawnych ustala się odrębnie po wskazaniu godzin rozpoczęcia i zakończenia zajęć przez placówki oświatowe.

12.  Rodzic ucznia, który z jakichś przyczyn nie będzie korzystać z transportu w danym dniu, wyznaczonym pojazdem, zgłasza ten fakt telefonicznie opiekunowi.

13.  Przewoźnik zapewnia bezpieczeństwo dzieciom niepełnosprawnym od momentu odebrania dziecka od rodzica, poprzez cały czas transportu, aż do chwili przekazania dziecka pracownikowi przedszkola, szkoły lub ośrodka wyznaczonego do odebrania dziecka. W drodze powrotnej dziecka do domu Przewoźnik zapewnia bezpieczeństwo dzieciom niepełnosprawnym od momentu odebrania dziecka od pracownika przedszkola, szkoły lub ośrodka, poprzez cały czas transportu, aż do chwili przekazania dziecka rodzicowi.

14.  Przewoźnik zapewnia opiekunowi miejsce siedzące w pojeździe, celem sprawowania opieki nad wszystkimi uczniami-pasażerami pojazdu.

15.  W przypadku awarii pojazdu przewożącego uczniów, opiekun sprawuje opiekę nad dowożonymi uczniami, zapewniając im bezpieczeństwo do czasu zapewnienia pojazdu zastępczego.

16.  Opiekun zwraca uwagę na bezpieczeństwo oraz właściwe zachowanie się uczniów niepełnosprawnych w czasie przejazdu.

17.  Opiekun zapewnia bezpieczne wsiadanie i wysiadanie uczniów z pojazdu i przejście do lub z przedszkola, szkoły lub ośrodka.

18.  W przypadku stwierdzenia sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu uczniów, opiekun nie dopuszcza do ich przewozu.

19.  Opiekun podejmuje działania, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie uczniów. Stosuje środki wychowawcze wyłącznie w niezbędnym zakresie w  sposób, który nie narusza ich godności osobistej.

20.  Opiekun współpracuje z dyrektorem przedszkola, szkoły lub ośrodka w zakresie prawidłowej organizacji dowozu uczniów niepełnosprawnych.

                                                                 § 4.

 

Ustala się zasady zwrotu kosztów przejazdu dziecka/ucznia środkami komunikacji publicznej lub prywatnym samochodem, w przypadku kiedy dowożenie i opiekę zapewniają rodzice:

1) uczniom niepełnosprawnym objętym kształceniem specjalnym, do najbliższej            szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,                           z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;

2)   dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17 ww. ustawy, a także dzieciom       i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:

a)   24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi,                z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,

b)   25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;

3)   niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 ww. ustawy, do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.

§ 5.

 

1.      Zwrot kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego oraz jego rodzica lub opiekuna prawnego odbywa się na zasadach określonych w umowie cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodzicem a Wójtem Gminy Raszyn.

2.   Podstawą zwrotu kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego oraz jego rodzica lub opiekuna prawnego w danym roku szkolnym jest złożenie w Urzędzie Gminy Raszyn wniosku, stanowiącego Załącznik Nr 2.

3.         Do wniosku, o którym mowa w ust. 2 dołącza się:

a)  aktualne zaświadczenie ze szkoły/placówki do której dziecko/uczeń uczęszcza,

b) aktualne orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia lub potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych,

c)  aktualne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka/ucznia.

4.      Umowa zawierana jest na czas określony tj. na okres nauki w danym roku szkolnym.

5.   Wzór umowy określający zwrot kosztów przejazdu ucznia środkami komunikacji publicznej stanowi Załącznik Nr 4 do niniejszego zarządzenia.

6.   Wzór umowy określający zwrot kosztów przejazdu ucznia prywatnym samochodem osobowym stanowi Załącznik Nr 5 do niniejszego zarządzenia.

§ 6.

 

   1. Podstawę obliczenia kwoty zwrotu kosztów dowozu uczniów niepełnosprawnych stanowi:

1)   w przypadku dowożenia ucznia samochodem osobowym wysokość miesięcznej kwoty zwrotu kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego do przedszkola, szkoły lub ośrodka stanowi iloczyn odległości z miejsca zamieszkania do ww. placówki wraz  z powrotem  do domu, stawki za

a)  stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu określona jest w §2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. 2002r., Nr 27, poz. 271 z późn. zm.);

b)   odległość pomiędzy miejscem zamieszkania a przedszkolem, szkołą lub ośrodkiem jest rozumiana jako długość najkrótszej trasy łączącej te dwa miejsca (obliczona        w kilometrach w oparciu o dane z systemu mapy strony internetowej -usługa google maps);

2)  w przypadku przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej – wysokość faktycznie poniesionych kosztów zakupu biletów ucznia i opiekuna na podstawie przedłożonych 30-dniowych lub 90-dniowych biletów za przejazd środkami komunikacji publicznej – po uwzględnieniu ulgi wynikającej z ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r.          o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 295).

2.  Za dni nieobecności dziecka lub ucznia w przedszkolu, szkole lub ośrodku zwrot kosztów dowozu nie przysługuje.

3.  Podstawą wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego złożone nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca, potwierdzające realizację uzgodnionych w umowie warunków. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik Nr 3 do umowy, o której mowa w § 5 ust 4.

4.   Podstawą wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 jest przedłożenie prawidłowo wystawionej faktury za bilety, potwierdzające realizację uwzględniających w umowie warunków.

 

§ 7.

Wypłata wynagrodzenia rodzicom lub opiekunom prawnym następuje z dołu do dnia 20 następnego miesiąca po zrealizowaniu zadania transportu i opieki dziecka, potwierdzony w sposób określony w § 6 zarządzenia.

§ 8.

 

Traci moc Zarządzenie Nr 132/2016 Wójta Gminy Raszyn z dnia 24 sierpnia 2016 r.
w sprawie ustalenia zasad zwrotu kosztów przejazdu uczniów i dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w przypadku zapewnienia dowozu przez rodziców lub opiekunów prawnych.

 

§ 9.

 

Wykonanie zarządzenia powierza się Sekretarzowi Gminy Raszyn.

 

§ 10.

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.