ZARZĄDZENIE Nr 78.2011
Wójta Gminy Raszyn
z dnia 16 maja 201lr.

 

w sprawie: przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz utrzymania higieny osobistej pracowników.

 

 

Na podstawie art. 2376 - 23710 Kodeksu pracy i Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650 z późń. zm.) oraz

Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173z późn. zm.)), zarządzam:

 

§1

 

Dostarczyć nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. 1. Producenci i dystrybutorzy środków ochrony indywidualnej, przeznaczonych dla potrzeb pracowników Gminy Raszyn powinni wydawać deklaracje zgodności tych wyrobów spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Wyroby te winne być oznaczone znakiem, potwierdzającym uzyskanie stosownego certyfikatu.

 

§2

 

1.Dostarczyć nieodpłatnie odzież i obuwie robocze:

  1. jeżeli odzież własna pracowników może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
    1. ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

  1. Pracownicy za ich zgodą, mogą używać własnej odzieży i obuwia roboczego spełniającego wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nie dotyczy to stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące Intensywne brudzenie lub skażanie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

  1. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, o których mowa w punkcie 2, wypłacany będzie ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ceny wymienionych przedmiotów.
  2. Jeżeli pracownik niezależnie od przyczyny był nieobecny w pracy pełny miesiąc, tzn. od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca - ekwiwalent pieniężny za ten okres nie przysługuje.
  3. Pracownik, z którym został rozwiązany stosunek pracy, obowiązany jest zwrócić pobrane środki ochrony indywidualnej oraz odzież po uprzednim ich wyczyszczeniu lub wypraniu. Z obowiązku zwrotu odzieży może być zwolniony pracownik w przypadku, gdy okres używalności został wyczerpany w 75%.
  4. Dopuszcza się przydzielenie pracownikowi odzieży używanej (za wyjątkiem koszuli i obuwia roboczego) pod warunkiem, że jest ona czysta, zdezynfekowana w stopniu odpowiadającym wymogom higieniczno-sanitarnym i nie jest uszkodzona. Pracownikowi, który otrzymał odzież używaną, skraca się normatywny okres używalności co najmniej o 50%.

  1. Rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne, oraz przewidziane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego, zostały określone w Tabeli Norm stanowiącej Załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia.
  2. Okres używalności odzieży liczy się od dnia nabycia uprawnień do jej otrzymania. Ewidencję osobistego wyposażenia pracowników w sorty odzieżowe, sprzęt ochronny i obuwie prowadzą osoby nadzorujące pracowników. Osoby te pilnują terminowości realizacji przydziału należnej odzieży i obuwia oraz sprzętu ochronnego stosownie do norm tabeli.

 

§4

 

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy.

 

§5

 

Nie można dopuścić do pracy pracownika bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

  1. Środki ochrony indywidualnej po utracie cech zabezpieczających pracownika przed czynnikami powodującymi ich używanie, podlegają kasacji, a pracownika należy wyposażyć w nowe, odpowiadające stosownym normom.
  2. Pranie odzieży roboczej może być wykonywane na zlecenie pracodawcy przez osoby prawne bądź fizyczne.
  3. Czynność, o której mowa w punkcie 2 może być powierzona pracownikowi za jego zgodą. Za wykonanie powyższej, wypłacany będzie ekwiwalent pieniężny. W przypadku wypłaty ekwiwalentu jego wysokość odpowiadać będzie kosztom poniesionym przez pracownika i będzie określana 1 raz w roku.
  4. Pracownikom, których odzież lub obuwie ulegną wcześniejszemu zużyciu, (bez winy użytkownika), należy wydać nową odzież i obuwie robocze.
  5. Pracownicy nie mogą prać indywidualnie odzieży skażonej środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi.

 

§6

 

Środki potrzebne do utrzymania higieny osobistej udostępniane są w każdej potrzebnej ilości na terenie zakładu pracy.

 

§7

 

Rodzaje i ilości środków do utrzymania higieny osobistej dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nadzoru na budowach, stanowiskach obsługi i robotniczych określone zostały w Załączniku nr 2 do niniejszego Zarządzenia.


Tracą moc wszystkie Zarządzenia w sprawie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz środków do utrzymania higieny osobistej pracowników, wydane przed dniem 16 maja 201 lr.

 

§9

 

Wykonanie Zarządzenia powierza się Referatowi Organizacyjnemu w Urzędzie Gminy Raszyn.

 

§10

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja 201 lr.