ZARZĄDZENIE Nr 158/20
WÓJTA GMINY RASZYN
z dnia 30 września 2020r.

w sprawie zmiany zarządzenia Nr 178/16 Wójta Gminy Raszyn z dnia 30 grudnia 2016r., w sprawie centralizacji rozliczeń podatku od towarów i usług w Gminie Raszyn

Na podstawie art. 30 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 3 w związku z art. 11a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z póź. zm.), art. 99 i art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2020r. poz. 106 z późn. zm.), ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczania podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 280 z póź. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019r. poz. 1988)

zarządza się, co następuje:

§ 1

Wprowadza się następujące zmiany w Załączniku Nr 1 do Zarządzenia Wójta Gminy Raszyn Nr 178/16 z dnia 30 grudnia 2016r., „Procedura realizacji rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług w Gminie Raszyn”, polegające na zmianie:

  1. §2 ust. 7 zapis: „Deklaracja cząstkowa – deklaracja sporządzana za poszczególne okresy rozliczeniowe przez Jednostki Organizacyjne dla celów VAT, w oparciu o aktualnie obowiązujący formularz deklaracji VAT-7, VAT-27 i VAT–UE uwzględniająca transakcje sprzedaży oraz zakupu, dokonane przez daną Jednostkę Organizacyjną, wypełniona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (tj. 1 grosza – setnej części złotówki)”
    otrzymuje brzmienie:
    „JPK_VAT z deklaracją cząstkowy – dokument elektroniczny, składający się z dwóch części, obejmujący zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, która wynika z ewidencji VAT Jednostki Organizacyjnej za poszczególny okres rozliczeniowy), jak i deklarację VAT (deklaracja VAT-7)”.
  2. §2 ust. 8 zapis: „Deklaracja Gminy – deklaracja VAT-7, VAT-27 i VAT–UE Gminy za dany okres rozliczeniowy VAT sporządzona w oparciu o deklaracje cząstkowe”
    otrzymuje brzmienie:
    „JPK_VAT z deklaracją Gminy – dokument elektroniczny Gminy za dany okres rozliczeniowy VAT, sporządzony w oparciu o JPK_VAT z deklaracją cząstkowe Jednostek Organizacyjnych”.
  3. §2 ust. 9 zapis: „Kierownik JO – kierownik Jednostki Organizacyjnej bądź, działająca na podstawie upoważnienia, osoba wyznaczona przez kierownika tej jednostki do nadzoru nad procesem rozliczenia VAT i podpisywania przygotowanych deklaracji cząstkowych”
    otrzymuje brzmienie:
    „Kierownik JO – kierownik Jednostki Organizacyjnej bądź, działająca na podstawie upoważnienia, osoba wyznaczona przez kierownika tej jednostki do nadzoru nad procesem rozliczenia VAT i podpisywania przygotowanych JPK_VAT z deklaracją cząstkowych”.
  4. §3 ust. 1. zapis „Gmina dokonuje rozliczeń dla celów VAT poprzez składanie deklaracji:”
    otrzymuje brzmienie:
    „Gmina dokonuje rozliczeń dla celów VAT poprzez składanie JPK_VAT z deklaracją”.
  5. §3 ust. 1 pkt 1) zapis: „VAT-7 za okresy miesięczne;”
    otrzymuje brzmienie:
    „JPK_V7M za okresy miesięczne;”.
  6. §3 ust. 1 pkt 2) uchyla się.
  7. §8 ust. 2 zapis: „Dopuszcza się sporządzanie przez JO kilku cząstkowych rejestrów sprzedaży i cząstkowych rejestrów zakupu w podziale wg potrzeb umożliwiających dokonywanie rozliczeń VAT. Dane z cząstkowych rejestrów powinny być zgodne z danymi wynikającymi z deklaracji końcowej VAT-7. Plik JPK_VAT powinien natomiast zawierać wszystkie transakcje wypływające na rozliczenia VAT prze-prowadzone przez JO w danym okresie rozliczeniowym” otrzymuje brzmienie:
    „Dopuszcza się sporządzanie przez JO kilku cząstkowych rejestrów sprzedaży i cząstkowych rejestrów zakupu w podziale wg potrzeb umożliwiających dokonywanie rozliczeń VAT. Dane z cząstkowych rejestrów powinny być zgodne z danymi wynikającymi z JPK_VAT z deklaracją. Plik JPK_VAT powinien natomiast zawierać wszystkie transakcje wypływające na rozliczenia VAT przeprowadzone przez JO w danym okresie rozliczeniowym”.
  8. §9 ust.1 zapis: „W terminie do 13 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym, upoważniony pracownik jest zobowiązany do sporządzania deklaracji cząstkowej VAT-7 JO”
    otrzymuje brzmienie:
    „W terminie do 13 dnia miesiąca następującego po danym okresie
    rozliczeniowym, upoważniony pracownik jest zobowiązany do sporządzania JPK_VAT z deklaracją cząstkowy JO”.
  9. §9 ust. 2 zapis: „Sporządzone deklaracje cząstkowe podlegają wydrukowaniu z Systemu księgowego w co najmniej w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz deklaracji cząstkowych podpisanych przez Upoważnionego pracownika JO i Kierownika JO, podlega przekazaniu w formie papierowej oraz w formie elektronicznej do kancelarii Urzędu Gminy, w terminie do 14 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym. Przekazanie w formie elektronicznej następuje na adres poczty e-mail: vat@raszyn.pl”
    otrzymuje brzmienie:
    „Sporządzony JPK_VAT z deklaracją cząstkowy podlegają wydrukowaniu z Systemu księgowego w co najmniej w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz JPK_VAT z deklaracją cząstkowy podpisanych przez Upoważnionego pracownika JO i Kierownika JO, podlega przekazaniu w formie papierowej oraz w formie elektronicznej do kancelarii Urzędu Gminy, w terminie do 14 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym. Przekazanie w formie elektronicznej następuje na adres poczty e-mail: vat@raszyn.pl”
  10. §9 ust 3 zapis: „W przypadku braku w danym okresie rozliczeniowym transakcji podlegających opodatkowaniu/ zwolnieniu z VAT, Jednostki organizacyjne obowiązuje także sporządzenie deklaracji cząstkowej zerowej”
    otrzymuje brzmienie:
    „W przypadku braku w danym okresie rozliczeniowym transakcji podlegających opodatkowaniu/ zwolnieniu z VAT, Jednostki organizacyjne obowiązuje także sporządzenia JPK_VAT z deklaracją cząstkowego zerowego”.
  11. §9 ust 6 zapis: „W przypadku, gdy po dniu złożenia Deklaracji cząstkowej JO zostaną stwierdzone w niej nieprawidłowości lub zaistnieje inna okoliczność, skutkująca koniecznością dokonania korekty rozliczeń danej Jednostki Organizacyjnej za dany okres, Kierownik tej jednostki przekazuje do kancelarii Urzędu Gminy skorygowaną deklarację cząstkową wraz z pisemnym wyjaśnieniem przyczyn korekty, po uprzednim skorygowaniu dokumentów źródłowych oraz wprowadzeniu ww. zmian w Systemie księgowym, a także przygotowaniu skorygowanego pliku JPK_VAT”
    otrzymuje brzmienie:
    „W przypadku, gdy po dniu złożenia JPK_VAT z deklaracją cząstkowego JO zostaną stwierdzone w niej nieprawidłowości lub zaistnieje inna okoliczność, skutkująca koniecznością dokonania korekty rozliczeń danej Jednostki Organizacyjnej za dany okres, Kierownik tej jednostki przekazuje do kancelarii Urzędu Gminy skorygowany JPK_VAT z deklaracją cząstkowy wraz z pisemnym wyjaśnieniem przyczyn korekty, po uprzednim skorygowaniu dokumentów źródłowych oraz wprowadzeniu ww. zmian w Systemie księgowym, a także przygotowaniu skorygowanego pliku JPK_VAT z deklaracją”.
  12. §10 ust. 1 zapis: „Do 24 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym, Upoważniony pracownik Referatu Budżetu i Finansów Urzędu Gminy sporządza zbiorczy plik JPK-VAT z deklarację VAT-7, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, uwzględniając deklaracje cząstkowe otrzymane od Jednostek Organizacyjnych oraz deklarację cząstkową Urzędu Gminy, po uprzednim sprawdzeniu prawidłowości poszczególnych deklaracji cząstkowych z danymi z cząstkowych rejestrów sprzedaży i cząstkowych rejestrów zakupu”
    otrzymuje brzmienie:
    „Do 24 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym,
    upoważniony pracownik Referatu Budżetu i Finansów Urzędu Gminy sporządza zbiorczy plik JPK-VAT z deklaracją, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, uwzględniając JPK_VAT z deklaracją otrzymane od Jednostek Organizacyjnych oraz JPK_VAT z deklaracją Urzędu Gminy, po uprzednim sprawdzeniu prawidłowości poszczególnych JPK_VAT z deklaracją cząstkowych z danymi z cząstkowych rejestrów sprzedaży i cząstkowych rejestrów zakupu”.
  13. §10 ust. 2 zapis: „Plik JPK_VAT oraz Deklaracja Gminy, po jej sporządzeniu przekazywana jest do 25 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Zapłata VAT z tytułu przeprowadzanych rozliczeń dokonywana jest przez Gminę”
    otrzymuje brzmienie:
    „Plik JPK_VAT z deklaracją Gminy, po jej sporządzeniu przekazywana jest do 25 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Zapłata VAT z tytułu przeprowadzanych rozliczeń dokonywana jest przez Gminę”.
  14. §10 ust. 3 zapis: „W przypadku, gdy z deklaracji cząstkowej Jednostki Organizacyjnej wynika kwota podatku należnego do zapłaty, Jednostka Organizacyjna przekazuje nadwyżkę kwoty podatku należnego nad podatkiem naliczonym na rachunek bankowy Gminy Raszyn o numerze 26 8004 0002 2001 0000 0316 0121 do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu za który rozliczana jest deklaracja VAT-7”
    otrzymuje brzmienie:
    „W przypadku, gdy z JPK_VAT z deklaracją cząstkowego Jednostki Organizacyjnej wynika kwota podatku należnego do zapłaty, Jednostka Organizacyjna przekazuje nadwyżkę kwoty podatku należnego nad podatkiem naliczonym na rachunek bankowy Gminy Raszyn o numerze 26 8004 0002 2001 0000 0316 0121 do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu za który rozliczany jest JPK_VAT z deklaracją”.
  15. §10 ust. 4 zapis: „W przypadku, gdy z deklaracji cząstkowej Jednostki Organizacyjnej wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, Gmina dokonuje zwrotu nad-wyżki na konto Jednostki Organizacyjnej w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7 przez Gminę lub w terminie 5 dni od dnia otrzymania zwrotu VAT przez Gminę”
    otrzymuje brzmienie:
    „W przypadku, gdy z JPK_VAT z deklaracją cząstkowego Jednostki Organizacyjnej wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, Gmina dokonuje zwrotu nadwyżki na konto Jednostki Organizacyjnej w terminie 25 dni od dnia złożenia JPK_VAT z deklaracją przez Gminę lub w terminie 5 dni od dnia otrzymania zwrotu VAT przez Gminę”.
  16. §10 ust. 5 zapis: „W przypadku, gdy po dniu złożenia Deklaracji Gminy VAT-7 zostaną stwierdzone w niej nieprawidłowości lub zaistnieje inna okoliczność, w tym wynikająca ze złożenia korekty deklaracji cząstkowej przez JO, dokonuje się korekty ww. deklaracji Gminy”
    otrzymuje brzmienie:
    „W przypadku, gdy po dniu złożenia JPK_VAT z deklaracją Gminy zostaną stwierdzone w nim nieprawidłowości lub zaistnieje inna okoliczność, w tym wynikająca ze złożenia korekty JPK_VAT z deklaracją cząstkowego przez JO, dokonuje się korekty ww. JPK_VAT z deklaracją Gminy”.
  17. §10 ust 6 uchyla się
  18. §11 ust. 1 pkt. 3) zapis: „sporządzenie cząstkowych deklaracji VAT -7, VAT- 27, VAT–UE za dany okres rozliczeniowy”
    otrzymuje brzmienie:
    „sporządzenie JPK_VAT z deklaracją cząstkowych, deklaracji cząstkowych VAT–UE za dany okres rozliczeniowy”.
  19. §11 ust.3 zapis: „Upoważnieni pracownicy Jednostek Organizacyjnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. z 2013r. poz.885 ze zm.) oraz w ustawie z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186 za zm.), przyjmują pisemnie odpowiedzialność za prawidłowe, rzetelne i terminowe prowadzenie i zatwierdzanie dokumentacji dotyczącej rozliczeń VAT w Jednostce Organizacyjnej”
    otrzymuje brzmienie:
    „Upoważnieni pracownicy Jednostek Organizacyjnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. z 2019r. poz. 869) oraz w ustawie z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz. U. z 2020r. poz. 19), przyjmują pisemnie odpowiedzialność za prawidłowe, rzetelne i terminowe prowadzenie i zatwierdzanie dokumentacji dotyczącej rozliczeń VAT w Jednostce Organizacyjnej”.
  20. §12 ust. 1 zapis: „Dokumentację dotyczącą rozliczeń podatku od towarów i usług przechowuje się w Jednostkach Organizacyjnych zgodnie z ustawą o VAT, ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.), o ile przepisy nie stanowią inaczej”
    otrzymuje brzmienie:
    „Dokumentację dotyczącą rozliczeń podatku od towarów i usług przechowuje się w Jednostkach Organizacyjnych zgodnie z ustawą o VAT, ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. z 2020r., poz. 1325), o ile przepisy nie stanowią inaczej”.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje od dnia 01 października 2020r.