Uchwała Nr XXXIII/273/2020
Rady Gminy Raszyn
z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów położonych we wsi Jaworowa w Gminie Raszyn - rejon po południowej stronie ul. Warszawskiej - Obszar I

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 713) oraz art. 14 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293 ze zm.) z własnej inicjatywy po stwierdzeniu wykonania zadań i czynności poprzedzających podjęcie uchwały, określonych w art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Rada Gminy Raszyn uchwala, co następuje:

§ 1.

  1. Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów położonych we wsi Jaworowa w Gminie Raszyn - rejon po południowej stronie ul. Warszawskiej - Obszar I, obejmujący obszar planu w obrębie Jaworowa, którego granice wyznaczają:
    1. od północy - oś istniejącej ul. Warszawskiej;
    2. od wschodu - osie istniejących ul. Warszawskiej i ul. Narożnej;
    3. od południa - południowa granica administracyjna obrębu Jaworowa;
    4. od zachodu - zachodnie granice działek nr ew.: 585/2, 502/7, 853, 852, 851, 850, 849 i 502/1;
  2. Granice obszaru planu, o których mowa w ust. 1, oznaczone są literami A - B - C - D - E - F - A na załączniku graficznym stanowiącym załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2.

Sporządzenie planu zostanie wykonane w skali 1 : 1000.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raszyn.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


UZASADNIENIE

Uchwała dotyczy obszaru obejmującego zarówno zabudowane i niezabudowane działki położone we wsi Jaworowa pomiędzy ul. Warszawską, ul. Narożną i rzeką Raszynką, o łącznej powierzchni ok. 30 ha.
Teren nie jest objęty obowiązującym Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Południowa jego część znajduje się w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.
Komisja Planowania Przestrzennego i Inwentaryzacji uwzględniła wnioski właścicieli działek w rejonie ul. Uroczej dot. sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym wyznaczenia w nim drogi dojazdowej stanowiącej poszerzenie drogi „bez nazwy” (działka nr ew. 552). Wobec czego należało stwierdzić potrzebę rozpoczęcia procedury sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w trybie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U z 2020 poz. 293 ze zm.) obejmujący większy niż wnioskowany obszar celem ustanowienia jednakowych parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy dla całego kwartału oraz zaplanowania jego prawidłowej obsługi komunikacyjnej (np. połączenia drogi od strony ul. Warszawskiej do ul. Narożnej) .
W związku z czym dla przedmiotowego terenu, na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wykonano analizę dotyczącą zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Raszyn”, zatwierdzonym Uchwałą Rady Gminy Raszyn Nr LX/590/14 z dnia 21 października 2014 r.
W obowiązującym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Raszyn” analizowany obszar określony został jako: teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z towarzyszącą funkcją usługową (M4), teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług, w tym usług publicznych, poza wsiami Raszyn, Rybie, Nowe Grocholice (M3), teren drogi publicznej (D), teren dróg lokalnych (L) oraz teren zieleni o funkcjach ekologicznych w dolinach rzek, teren zieleni cenny pod względem przyrodniczym, w tym teren zieleni objęty formami ochrony przyrody zgodnie z przepisami o ochronie przyrody (ZN) oraz teren wód powierzchniowych (WS).
Po przeprowadzeniu analizy dotyczącej:
· uwarunkowań stanu istniejącego przedmiotowego terenu
· uwarunkowań i kierunków rozwoju terenów funkcji mieszkaniowej jednorodzinnej oraz funkcji mieszkaniowo-usługowej w studium,

w świetle przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że przystąpienie do sporządzenia planu jest zasadne. Przystąpienie do sporządzenia planu ma na celu ustalenia przeznaczenia terenu oraz określenia sposobów jego zagospodarowania i zabudowy, ustalenia parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zasad zagospodarowania zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy mieszkaniowo-usługowej.