Raszyn, dnia 08.05.2021 r.

Andrzej Zawistowski
Radny Gminy Raszyn

Wójt Gminy Raszyn
Andrzej Wiesław Zaręba

za pośrednictwem:
Dariusz Marcinkowski
Przewodniczący
Rady Gminy Raszyn

INTERPELACJA RADNEGO GMINY RASZYN

Zgodnie z zapisami Ustawy o samorządzie gminnym:

Art. 6. 1. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;

9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Art. 30. 1. Wójt wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa.

Od dłuższego czasu widoczne są działania oraz zaniechania tych działań przez Dyrekcję Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, które:

  1. doprowadziły do śmierci i cierpienia zwierzęta hodowlane w ITP.;
  2. doprowadziły do dewastacji terenów, znajdujących się na terenie rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie” i w jego otulinie;
  3. nakierowane są na zabudowę budynkami mieszkalnymi, usługowymi i komercyjnymi rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie” oraz jego otuliny;
  4. powodują degradację zabytkowego Pałacu w Falentach.

W szczególności:

  1. W kwietniu 2019 roku stwierdzono niedopełnienie przez dyrekcję ITP. obowiązków służbowych, polegających na braku należytej opieki nad krowami i cielętami, które hodowane były przez ITP., co skutkowało ich śmiercią i cierpieniem. (art. 231 § 1 i 2 Kodeksu Karnego oraz art. 35 Ustawy ochronie zwierząt).
  2. W dniu 16 lipca 2020 r. dyrekcja ITP. złożyła do Wójta Gminy Raszyn wniosek o zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych w gminie Raszyn obręb Falenty. W dniu 13 października 2020 roku dyrekcja złożyła ponaglenie w sprawie zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W dniu 12 lutego 2021 roku Dyrekcja ITP. złożyła do Wójta Gminy Raszyn uzupełnienie wniosku o zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych w gminie Raszyn obręb Falenty. Jak wynika z treści pism, Dyrekcja ITP. w Falentach wnosi o zmianę MPZP na: usługi publiczne, usługi komercyjne, tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej. Ponieważ ITP. nie zajmuje się działalnością deweloperską, ewidentnie widać, iż zmiana MPZP ma skutkować wyprzedażą działek, będących w zarządzie ITP. Najważniejsze jest jednak złożenie wniosków o zmianę przeznaczenia terenów rezerwatu Przyrody „Stawy Raszyńskie” wraz z otuliną na zabudowę, co jest sprzeczne z obowiązującym prawem, gdyż mających skutkować wznoszeniem zagrażających środowisku obiektów budowlanych na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych oraz w otulinie takiego terenu. Działania takie w sposób ewidentny wskazują na zamiary spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym na terenie objętym ochroną w znacznych rozmiarach na szkodę Rezerwatu Przyrody „Stawy Raszyńskie” (art. 181 § 1 i 2 oraz 188 Kodeksu Karnego).
  3. W miesiącu kwietniu 2021 roku, tj. w okresie lęgowym ptaków, Dyrekcja ITP. zniszczyła tereny lęgowe, wykonując zaoranie łąk w bezpośredniej bliskości stawów na terenie rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”. Działania dyrektorów ITP., polegające na wykonaniu prac rolnych – zaoraniu terenów zielonych na terenie prawnie chronionym, skutkujących zmniejszeniem terenów lęgowych na terenie rezerwatu ornitologicznego - powodują poważne zniszczenia i uszkodzenia oraz zmniejszenie wartości przyrodniczej prawnie chronionego obiektu, w skutek czego Rezerwat Przyrody „Stawy Raszyńskie” może bezpowrotnie utracić wartości przyrodnicze, dla których rezerwat powołano, tym samym spowodować zmniejszenie obszaru rezerwatu przyrody albo jego całkowitą likwidację. (art. 181 § 1 i 2 Kodeksu Karnego).
  4. W dniu 30 kwietnia 2021 roku Dyrekcja ITP. ogłosiła przetarg na usługi – wykonanie siewu kukurydzy na obszarze 98 ha. Ponieważ ITP. nie dysponuje taką powierzchnią uprawną, staje się jasne, że od początku planowano wysiew kukurydzy na łąkach na terenie rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”, co jest naruszeniem obowiązującego prawa. (art. 181 § 1 i 2 Kodeksu Karnego).
  5. Do obowiązków dyrektorów Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach należy – jako do zarządcy terenów, na których znajduje się Rezerwat Przyrody „Stawy Raszyńskie” – realizacja zadań ochronnych, określonych w Zarządzeniu numer 12 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2018 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla Rezerwatu Przyrody „Stawy Raszyńskie”, a które to zadania są szczegółowo określone w załączniku numer 2 do wymienionego zarządzenia. Ponieważ zadania te nie są realizowane, powstaje uzasadnione podejrzenie niedopełnienie obowiązków służbowych funkcjonariusza publicznego, polegającego na świadomym zaniechaniu realizacji zadań ochronnych dla Rezerwatu Przyrody „Stawy Raszyńskie” na szkodę prawnie chronionego Rezerwatu Przyrody „Stawy Raszyńskie”, a tym samym na szkodę interesu publicznego. (art. 231 § 1 i 2 Kodeksu Karnego.)
  6. Od kilku lat widoczna jest degradacja zabytkowego zespołu pałacowego w Falentach. Brak należytych prac remontowych oraz napraw bieżących skutkuje pogarszającym się stanem tych zabytkowych obiektów. Wbrew ciążącym na dyrekcji ITP. obowiązku dbałości o powierzony jej zabytkowy majątek, zespół pałacowy popada w ruinę. (art. 231 § 1 i 2 Kodeksu Karnego).

W związku z powyższym wnoszę o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie działania podjął Wójt Gminy Raszynw zakresie ochrony zabytkowego Pałacu w Falentach oraz rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”? 
  2. Jakie działania zamierza podjąć Wójt Gminy Raszynw zakresie ochrony zabytkowego Pałacu w Falentach oraz rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”?

Zgodnie z zapisami art. 304 § 2. Kodeksu Postępowania Karnego: „Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.”

W związku z powyższym wnoszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

  1. Czy Wójt Gminy Raszyn dopełnił obowiązku niezwłocznego zawiadomienie policji lub prokuratury o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu?

Zgodnie z terminem określonym w Ustawie o samorządzie gminnym wnoszę o udzielenie odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji oraz o podawanie odpowiedzi do publicznej wiadomości poprzez niezwłoczną publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy, oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.

Andrzej Zawistowski


Raszyn dnia, 21.05.2021 r.

KZ.0003.1.2021

Gmina Raszyn
ul. Szkolna 2a
05-090 Raszyn

Andrzej Zawistowski
Radny Gminy Raszyn

Gmina Raszyn z siedzibą w Raszynie w odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 08.05.2021 r., w której wniósł Pan o udzielenie odpowiedzi na n/w pytania:

1) Jakie działania podjął Wójt Gminy Raszyn w zakresie ochrony zabytkowego Pałacu w Falentach oraz rezerwatu przyrody ,,Stawy Raszyńskie”?
2) Jakie działania zamierza podjąć Wójt Gminy Raszyn w zakresie ochrony zabytkowego Pałacu w Falentach oraz rezerwatu przyrody ,,Stawy Raszyńskie”?
3) Czy Wójt Gminy Raszyn dopełnił obowiązku niezwłocznego zawiadomienia policji lub prokuratury o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu?

niniejszym przedstawia odpowiedzi na zadane pytania.

W zakresie pytania nr 1 wskazuję, iż:

Do kwestii poruszonych w interpelacji, a związanych z ochroną rezerwatu zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 55). Zgodnie z przepisami w/w ustawy do kompetencji Wójta należy:

1) obowiązek informacyjny o którym mowa w art. 66 ustawy,
2) wydawanie zezwoleń i pobieranie opłat za usuwanie drzew lub krzewów, a także wymierzanie, pobieranie lub umarzanie kar za ich nielegalne usunięcie oraz za niszczenie terenów zieleni (art. 83–89 ustawy).

Wskazuję, iż po II wojnie światowej teren Stawów Raszyńskich stał się własnością Skarbu Państwa, na którym znajdował się ośrodek szkoleniowy Najwyższej Izby Kontroli, Rady Państwa, a następnie szkoła rolnicza. Na gruntach rolnych powstał PGR Wilanów, zaś stawy stały się częścią Ośrodka Szkolenia Rolniczego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie. W dalszej kolejności w dniu 01.07.1964 r. pałac, gospodarstwo rolne oraz stawy zostały przekazane Instytutowi Melioracji i Użytków Zielonych (IMUZ), który od 2010 roku funkcjonuje jako Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach.
Celem ochrony rezerwatu jest między innymi zachowanie cennego biotopu lęgowego wielu rzadkich gatunków ptaków oraz żerowisk i miejsc odpoczynku ptaków przelotnych. Organem sprawującym nadzór jest Regionalny Konserwator Przyrody w Warszawie. Biorąc powyższe pod uwagę możliwość podejmowania działań przez Wójta jako organu w zakresie kompetencji przypisanych do właściwości innych organów jest zatem ograniczona.

W zakresie pytania nr 2 wskazuję, iż:
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż złożony przez Instytut Technologiczno – Przyrodniczy z siedzibą w Falentach wniosek o zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych w gm. Raszyn, obręb Falenty, o którym wspomina Pan w swoim wniosku w punkcie 2 (str. 2 wniosku) został przez Wnioskodawcę wycofany, zatem w/w kwestia nie będzie przedmiotem rozpoznania, czy rozstrzygnięcia, a więc Pana wniosek w tym zakresie pozostaje bezprzedmiotowy.

Natomiast w kwestii zniszczenia terenów lęgowych ptaków w kwietniu 2021 roku informuję, iż nie leży ona w kompetencji Wójta Gminy Raszyn. Organem właściwym do którego należy się zwrócić bezpośrednio jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie. Nie mniej jednak Wójt wystąpi do wyżej wymienionego organu celem sprawdzenia posiadania przez właściciela terenów stosownych zezwoleń/decyzji w zakresie niszczenia siedlisk ptaków w okresie ochronnym w myśl ustawy o ochronie przyrody.

W zakresie pytania nr 3 wskazuję, iż:
zgodnie z art. 304 § 1 ustawy z dnia 06.06.1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 534) każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Wójt Gminy Raszyn, na chwilę obecną, poza złożoną przez Pana interpelacją, nie posiada wystarczających danych, czy dokumentów aby takie zawiadomienie złożyć.

Jednocześnie wskazuję, iż każdy kto posiada wystarczające informacje, bądź dowody wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa, zobowiązany jest do złożenia zawiadomienia, w ramach spełnienia obowiązku wynikającego z art. 304 par. 1 kk.