Raszyn, dnia 17.09.2021 r.

Andrzej Zawistowski
Radny Gminy Raszyn

Wójt Gminy Raszyn
Andrzej Wiesław Zaręba

za pośrednictwem:
Dariusz Marcinkowski
Przewodniczący
Rady Gminy Raszyn

INTERPELACJA RADNEGO GMINY RASZYN

Zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego:
§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.
§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
W dniu 17.05.2021 r. do Wójta Gminy Raszyn wpłynął wniosek mieszkańca gminy Raszyn --------- ------- z dnia 12.05.2021 r. w sprawie dokonania wpisu do Gminnej Ewidencji Zabytków stanowiska archeologicznego, obejmującego tereny, na których odbyła się w dniu 19 kwietnia 1809 roku bitwa pod Raszynem.
W dniu 17.09.2021 r. ------- ------- poinformował mnie, iż do dnia dzisiejszego, tj. 4 miesiące od złożenia wniosku, nie otrzymał żadnej odpowiedzi na swój wniosek.
W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Wójt Gminy Raszyn nie udzielił mieszkańcowi gminy żadnej odpowiedzi na wniosek oraz kiedy taka odpowiedź zostanie udzielona.
Zgodnie z terminem określonym w Ustawie o samorządzie gminnym wnoszę o udzielenie odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji oraz o podawanie odpowiedzi do publicznej wiadomości poprzez niezwłoczną publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy, oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.

Andrzej Zawistowski


Raszyn, dnia 27.09.2021 r.

UPP.670.114.2021.MŁ

Pan Andrzej Zawistowski
Radny Gminy Raszyn

W odpowiedzi na Pana wniosek pn. „Interpelacja Radnego Gminy Raszyn” z dnia 17.09.2021 r. „(…) o udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Wójt Gminy Raszyn nie udzielił mieszkańcowi gminy żadnej odpowiedzi na wniosek oraz kiedy taka odpowiedź zostanie udzielona” niniejszym informuję co następuje:

Zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372) interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy. W ocenie tutejszego organu przedmiotowy wniosek nie stanowi interpelacji, a zapytanie dotyczące sposobu załatwienia indywidualnej sprawy.

Organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy.

Odpowiedź Wójta Gminy Raszyn z dnia 08.07.2021 r. została wysłana Wnioskodawcy listem poleconym na wskazany adres. Przesyłka ta w dniu 04.08.2021 r. została zwrócona do tutejszego organu z adnotacjami: „AWIZO 2021-07-19”, „Awizowano powtórnie dnia 2021-07-27” oraz „ZWROT DO NADAWCY nie podjęto w terminie”.

W związku z powyższym zgodnie z art. 44 Kpa (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.)
„§ 1 W razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43:
1) operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej - w przypadku doręczania pisma przez operatora pocztowego;
2) (…)
§ 2. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w § 1, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.
§ 3. W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.
§ 4. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy”.