Zarządzenie Nr 18/2022
Wójta Gminy Raszyn
z dnia 28 stycznia 2022 r.

w sprawie zmiany Zarządzenia nr 94/09 Wójta Gminy Raszyn z dnia 31.07.2009 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu Pracy Urzędu Gminy Raszyn

Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.), w związku z art. 104 par .1 oraz art. 1042 par. 2 ustawy z dnia 26.06.2008 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), w związku z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1282), w związku z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 573) zarządzam co następuje:

§ 1.

Do Regulaminu pracy Urzędu Gminy Raszyn, stanowiącego załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 94/09 Wójta Gminy Raszyn dodaje się Rozdział XI1 o następującej treści:

,, XI1Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami

1. W przypadku zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami przysługują takim pracownikom następujące uprawnienia:
    1) prawo do pracy w szczególnych normach czasu pracy:
        a) czas pracy pracownika nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym cztery miesięcy, z zastrzeżeniem innych przepisów Kodeksu pracy,
        b) czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (skrócony czas pracy). Skrócony czas pracy nie ma wpływu na wysokość należnego pracownikowi wynagrodzenia.
    2) prawo do dodatkowej przerwy w pracy, której czas wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy,
    3) prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego (urlop rehabilitacyjny), dla osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, odpowiednio wynoszący:
        a) 30 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
        b) 36 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat,
    4) prawo do korzystania ze zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, w wymiarze do 21 dni roboczych nie częściej niż raz w roku;
    5) prawo do korzystania ze zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów lekarskich lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, przy czym:
        a) czas zwolnienia zależny jest od czasu trwania badania, zabiegu (oraz ewentualnego czasu niezbędnego na dojazd),
        b) warunkiem udzielenia zwolnienia jest niemożność wykonania tych czynności poza godzinami pracy,
        c) pracodawca ma prawo żądać udokumentowania badań, zabiegów,
        d) wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

2. Pracownicy niepełnosprawni zarówno w stopniu lekkim, umiarkowanym, jak i znacznym nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej z zastrzeżeniem postanowień ust. 3.

3. Szczególne zasady dotyczące czasu pracy (sztywna norma, skrócony czas pracy, zakaz pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych) mogą być wyłączone w stosunku do pracowników niepełnosprawnych w stosunku: 
    1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu, oraz 
    2) gdy na wniosek osoby zatrudnionej zgodę na to wyrazi lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub – w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą.

4. Uprawnienia o których mowa w ust 1 przysługują pracownikowi po przedstawieniu pracodawcy odpowiedniego orzeczenia stwierdzającego stopień niepełnosprawności”.

§ 2.

Wykonanie Zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy.

§ 3.

Zmiany Regulaminu pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Raszyn.