Uchwała Nr L/431/2021
Rady Gminy Raszyn
z dnia 16 grudnia 2021 roku

w sprawie przystąpienia Gminy Raszyn do Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”.

Na podstawie art. 18 ust. 12 i art. 84 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2021 r., poz. 1372) Rada Gminy Raszyn uchwala co następuje:

§ 1.

  1. Wyraża się zgodę na przystąpienie przez Gminę Raszyn z dniem 01.01.2022r. do Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” w Warszawie, zwanego dalej „Stowarzyszeniem”.
  2. Wyraża się zgodę na ponoszenie przez Gminę Raszyn, w związku z przystąpieniem do Stowarzyszenia, opłaty rocznej z tytułu składki członkowskiej w wysokości równej iloczynowi liczby mieszkańców Gminy Raszyn, według GUS na koniec czerwca roku poprzedzającego ostatni zakończony rok budżetowy oraz stawki bazowej określonej przez Walne Zgromadzenie Członków w uchwale. Obowiązująca stawka wynosi 20 gr. Składki członkowskie finansowane będą z dochodów własnych Gminy Raszyn.

§ 2.

Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raszyn.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Uzasadnienie do Uchwały Rady Gminy Raszyn

Stowarzyszenia Metropolia Warszawa (dalej Stowarzyszenie) działa od 2000 r. zrzesza większość gmin z obszaru metropolitalnego Warszawy (dalej OWM - tożsamego z wyznaczoną jednostką statystyczną NUTS 2). Obecnie zrzesza samorządy: Baranów, Błonie, Brwinów, Cegłów, Celestynów, Dąbrówka, Dębe Wielkie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jadów, Józefów, Karczew, Klembów, Kołbiel, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, m.st. Warszawa, Miasto Mińsk Mazowiecki Baranów, Michałowice, Milanówek, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Nadarzyn, Nasielsk, Nieporęt, Osieck, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Radzymin, Serock, Stare Babice, Tłuszcz, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Żabia Wola.
Celem, które realizuje Stowarzyszenie, jest ułatwianie samorządom z OWM wspólnego wyrażania i osiągania celów. Ma to miejsce w szczególności przez inicjowanie, popieranie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem i uchwalaniem aktów prawnych poprawiających funkcjonowanie samorządu terytorialnego z OWM, w szczególności w zakresie integracji planowania i rozwoju przestrzennego, budowy i eksploatacji systemu transportowego, infrastruktury technicznej, bezpieczeństwa publicznego, ochrony środowiska, oświaty i kultury oraz pomocy społecznej i ochrony zdrowia, prowadzenie działalności integrującej metropolitalną wspólnotę samorządową, obronę praw gmin członkowskich i przedstawianie ich interesów na forum regionalnym i krajowym, udzielanie pomocy eksperckiej gminom członkowskim w rozwijaniu współpracy w różnych formach organizacyjnych, a poprzez to wspólne realizowanie zadań publicznych, artykułowanie specyficznych potrzeb i uwarunkowań rozwoju gmin warszawskiego obszaru metropolitalnego.
W 2015 r. w ramach realizacji projektu Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy - PROM, została także opracowana Strategia Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy do roku 2030 (Strategia Rozwoju OMW), która powstała w wyniku prac, w które zaangażowani byli mieszkańcy i samorządowcy metropolii warszawskiej. Strategia Rozwoju OMW stanowi zbiór uzgodnionych kierunków rozwoju, prowadzących do urzeczywistnienia wypracowanej wizji rozwoju metropolii i może stanowić jedną z merytorycznych podstaw współpracy w ramach metropolii.
W dniu 18 czerwca 2018 roku podpisana została przez Gminę Raszyn wielostronna deklaracja współpracy gmin i powiatów Obszaru Metropolitalnego Warszawy w zakresie współpracy na rzecz włączającego i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, i realizacji innowacyjnych rozwiązań dla OMW.
Kolejnym ważnym uwarunkowaniem współpracy metropolitalnej jest rozporządzenie Komisji (UE) 2016/2066 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS). Zgodnie z ww. rozporządzeniem, województwo mazowieckie zostało podzielone na 2 jednostki NUTS2 (warszawską stołeczną oraz mazowiecką regionalną), W ramach stołecznej jednostki NUTS2 znalazło się 70 gmin, w tym m.st. Warszawa oraz gminy wchodzące w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.
Podział ten jest podstawą do programowania funduszy europejskich w ramach polityki spójności w perspektywie finansowej 2020+, w tym programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w latach 2021-2027 . Warunkiem realizacji tego programu jest powołanie związku ZIT. Z uwagi, że większość samorządów z obszaru stołecznego NUTS2 należy do Stowarzyszenia Metropolia Warszawa, przyjęto, że jest ono optymalną formą organizacyjną, spełniającą wymogi związku ZIT.
Otwarta i partnerska formuła stowarzyszenia pozwala na wzmocnieniu współpracy z gminami, z obszaru metropolitalnego Warszawy, a poprzez to na wpływa na bardziej spójny i zrównoważony rozwój gmin i powiatów oraz ułatwia realizację ich zadań. Stowarzyszenie jest platformą wszechstronnej współpracy gmin i powiatów metropolii i ułatwia wspólne wypracowywanie rozwiązań optymalnych z punktu widzenia całej metropolii warszawskiej. Istotna jest również elastyczna formuła współpracy w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach, która pozwala dopasowywać do bieżących potrzeb samorządów metropolii działalność stowarzyszenia.
Niniejsza uchwała, będąca podstawą przystąpienia Gminy Raszyn do Stowarzyszenia Metropolia Warszawa stanowi kolejny krok w celu poszerzenia i zacieśnienia współpracy samorządów w ramach metropolii warszawskiej.