Uchwała Nr LX/524/2022
Rady Gminy Raszyn
z dnia 14 lipca 2022 r.

w sprawie: zmiany uchwał nr XXIV/214/2020 Rady Gminy Raszyn z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie zasad przyznawania i wysokości diety dla sołtysów.

Na podstawie art. 37b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2022 poz. 559 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1.

W uchwale Nr XXIV/214/2020 Rady Gminy Raszyn z dnia 10 marca 2020r., w sprawie zasad przyznawania i wysokości diety dla sołtysów (Dz. Urz. Woj. Maz.2020 poz. 4773) wprowadza się następującą zmianę:

§ 2 otrzymuje brzmienie:

„Do wyliczenia wysokości diety, o której mowa w §1, jako podstawę stosuje się kwotę bazową określoną w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie innych ustaw (Dz. U. 2020 poz.1658 z późn. zm.) w wysokości 45% kwoty bazowej.”

§ 2.

Pozostałe postanowienia uchwały pozostają bez zmian.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raszyn.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.


Uzasadnienie

Podstawę prawną niniejszej uchwały stanowi art. 37 b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym Rada Gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

W Gminie Raszyn na mocy uchwały XXIV/214/2020 Rady Gminy Raszyn z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie ustalenia diet dla sołtysów przyjęto tytułem diety wypłacany miesięcznie ryczałt w wysokości 31 % kwoty bazowej. Gmina Raszyn w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Następuje stały przyrost domów, rozwój infrastruktury, a co za tym idzie wzrost liczby mieszkańców. W ocenie wnioskodawców dotychczasowa wysokość diety nie stanowi faktycznej rekompensaty z tytułu wykonywania obowiązków sołtysa i czasu poświęconego na udział w sesjach Rady Gminy, posiedzeniach komisji Rady Gminy, zebraniach sołeckich, spotkaniach zwoływanych przez Wójta oraz wykonywania innych obowiązków w tym związanych z rozliczeniem i realizacją zadań z funduszu sołeckiego.

Sołtys jest często pierwszą instancją do kontaktu mieszkańca z władzami gminy, a często i powiatu. Funkcja ta wymaga wielokrotnie obecności w urzędzie w godzinach jego otwarcia dla interesantów, co z kolei często koliduje z godzinami pracy zawodowej sołtysów. Wszystko to powoduje, że mocno zawęża się grono osób, które chcą pełnić funkcję sołtysa.

W świetle powyższego uzasadnienia podjęcie uchwały podwyższającej wysokość diety do poziomu 45 % kwoty bazowej jest zasadne.