Uchwała Nr X/101/11

Rady Gminy Raszyn

z dnia 28 lipca 2011 r.

 

w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych  prowadzonych przez Gminę Raszyn.

 

Na podstawie art. 18 ust. 2  pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1591 z późn. zm.),  art. 14 ust. 5  ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U .z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) Rada Gminy Raszyn uchwala, co następuje:

 

                                                            § 1.

1.       Usługi  świadczone  przez przedszkola prowadzone przez Gminę Raszyn w zakresie podstawy programowej określonej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. 2009 r. Nr 4, poz.17) są realizowane bezpłatnie  w wymiarze 5 godzin dziennie.

2.       Bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka realizowane są w przedszkolu od godz. 8.00 do godziny 13.00, od poniedziałku do piątku.

 

§ 2.

Odpłatność za świadczenia przedszkoli przekraczające zakres usług, o których mowa  w § 1  obejmuje:

       1) opłatę za wyżywienie w przedszkolu, w wysokości odpowiadającej kosztom surowców potrzebnych do przygotowania posiłków, ustalaną przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym,  zgodnie z art. 67a  ustawy z dnia  7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z dnia 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn.zm.).

       2) opłatę za prowadzone przez przedszkole świadczenia  wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego, mające charakter usług opiekuńczo-bytowych i obejmujące:

a)      gry i zabawy dydaktyczne wspomagające rozwój umysłowy dziecka,

b)      gry i zabawy ruchowe wspomagające rozwój fizyczny dziecka,

c)      zabawy wspomagające rozwój emocjonalny i społeczny dziecka,

d)      gry  i zabawy badawcze rozwijające  zainteresowania otaczającym światem,

e)      zajęcia umożliwiające dzieciom rozwijanie ich indywidualnych zdolności i    zainteresowań,

f)        zajęcia przygotowujące dzieci do udziału w przedszkolnych oraz środowiskowych imprezach artystycznych i okolicznościowych,

g)      opiekę podczas zajęć specjalistycznych, odpoczynku lub spożywania posiłków.

 

§ 3.

1.  Ustala się opłatę za 1 godzinę realizacji zajęć określonych w § 2 pkt 2  w wysokości  2,20 zł. i nalicza się ją za każdą rozpoczętą godzinę realizacji tych zajęć. 

2.  Opłata ustalona w ust. 1 wzrasta każdego roku o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, określony w ustawie budżetowej.

3.  Jeżeli z dziennego czasu wynika, że przedszkole rozpoczyna lub kończy zajęcia o niepełnej godzinie, opłata za świadczenia realizowane w tym czasie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

 

 

§ 4.

1.      Miesięczna wysokość opłaty za czas realizacji świadczeń wykraczających ponad czas realizacji podstawy programowej ustalana jest na podstawie iloczynu stawki godzinowej o której mowa w § 3 ust.1 oraz zadeklarowanej przez rodziców (opiekunów prawnych dziecka) liczby godzin i liczby dni  pobytu dziecka w przedszkolu. Wyliczoną opłatę miesięczną zaokrągla się do pełnych złotych, zgodnie z zasadami obowiązującymi w rachunkowości.

2.  Opłata, o której mowa w ust.1, nie obejmuje kosztów wyżywienia oraz kosztów zajęć dodatkowych organizowanych przez przedszkole na wniosek rodziców ( opiekunów prawnych).

3.  W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłata za wyżywienie oraz opłata, o której mowa w ust.1, podlega zwrotowi pod warunkiem poinformowania przedszkola o nieobecności dziecka i przewidywanym czasie jej trwania. Opłata podlega zwrotowi od następnego dnia od dnia udzielenia informacji o nieobecności dziecka.

4.  Opłata  za  przedszkole  winna   być  wniesiona   do  15 dnia każdego  miesiąca za  miesiąc,  którego należność dotyczy. W  przypadku,  gdy  ten  dzień  jest  ustawowo  wolny  od  pracy, za ostatni dzień płatności uważa się najbliższy dzień powszedni.

5.  Za  każdy  dzień  opóźnienia  w  opłacie  za  świadczenia,  przedszkole  nalicza  odsetki  w ustawowej wysokości.


                                                                             
§ 5 .

1.      Rodziny znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o dofinansowanie do wyżywienia oraz opłaty za korzystanie z usług przedszkola w zakresie przekraczającym 5 godzin dziennie, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Raszynie.

2.      Obniża się o 50 % wysokość opłaty o której mowa w § 4 ust. 1, w przypadku gdy:

a)      z usług przedszkola korzysta drugie i więcej dzieci z tej samej rodziny. Obniżenie opłaty w takim przypadku przysługuje drugiemu i kolejnym dzieciom, bez względu na wysokość dochodów.

b)      z usług przedszkola korzysta dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej zamieszkujące na terenie Gminy. Podstawą obniżenia opłaty jest przedłożenie dyrektorowi przedszkola orzeczenia Sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej dla dziecka.

 

§ 6.

Zakres świadczeń udzielanych przez przedszkole, wysokość opłaty, termin obowiązywania umowy oraz warunki jej wypowiadania określa  umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy dyrektorem przedszkola a rodzicami ( opiekunami prawnymi) dziecka.

 

    § 7.

W przypadku pobytu dziecka ponad deklarowaną liczbę godzin, zgodnie z podpisaną umową, o której mowa w § 6, ustala się opłatę za każdą  rozpoczętą godzinę  w wysokości 5 zł. Opłata wzrasta zgodnie z zasadą określoną w § 3 ust 2.

 

 

 

§ 8

Traci moc uchwała Rady Gminy Raszyn Nr LXXVII/1065/06 z dnia 7 września 2006 r. w sprawie wysokości opłat za świadczenia w prowadzonych przez gminę  przedszkolach publicznych  oraz Uchwała Nr XXIX/530/09 z dnia 19 lutego 2009r. zmieniająca uchwałę w sprawie wysokości opłat za świadczenia w prowadzonych przez gminę  przedszkolach publicznych.

 

§ 9.

 

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raszyn.

 

 

§ 10.

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2011 roku.