Uchwała nr XXIX/362/12
Rady Gminy Raszyn
z dnia 17 grudnia 2012 r.

w sprawie uchwalenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Raszyn na rok 2013”

Na podstawie art. 4? ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.) w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) Rada Gminy Raszyn uchwala co następuje:

§ 1.

Uchwala się „Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Raszyn na rok 2013” stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

1. Środki na realizację „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Raszyn na rok 2013” są umieszczone w budżecie Gminy Raszyn i pochodzą z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

2. Zgodnie z art. 18? ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi dochody z opłat za zezwolenia wydane na podstawie art. 18 lub 18? oraz dochody z opłat określonych w art. 11? ustawy wykorzystywane będą na realizację niniejszego programu oraz Gminnych Programów, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii i nie mogą być przeznaczone na inne cele.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raszyn.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2013 roku.


UZASADNIENIE

do projektu Uchwały Rady Gminy Raszyn w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Raszyn na rok 2013 r.

Nadużywanie alkoholu jest niezmiennie, jednym z głównych problemów społecznych w Polsce. Posługując się wskaźnikami europejskimi oraz wynikami badań społecznych liczbę osób uzależnionych w Polsce można oszacować na ok. 700-900 tys., zaś osób pijących alkohol ryzykownie i szkodliwie na około 2,5 do 4 milionów.

Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem psychicznym i zaburzeniem zachowania. Podstawową metodą leczenia osoby uzależnionej od alkoholu jest psychoterapia indywidualna i grupowa. Zalecane jest, aby poza uczestnictwem w profesjonalnej psychoterapii uzależnienia, pacjenci uzależnieni uczestniczyli również w ruchu samopomocowym, przede wszystkim w zajęciach organizowanych przez stowarzyszenia abstynenckie oraz mitingach AA. Samo uczestnictwo w ruchach samopomocowych nie zastępuje jednak psychoterapii uzależnienia.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Raszynie w 2012r. przyjęła 31 wniosków o zobowiązanie do leczenia od rodzin osób nadużywających alkoholu, 6 osób samodzielnie podjęło decyzję o leczeniu, a w stosunku do 16 osób złożono wniosek o sądowe zobowiązanie do leczenia.

W Punkcie Konsultacyjnym udzielono (do grudnia) konsultacji psychologicznych i terapeutycznych 95 osobom mającym problem z alkoholem lub współuzależnieniem.

Dane te wskazują, iż problemy alkoholowe w gminie należą do ważnych kwestii społecznych, wymagających pracy specjalistów, a także wzmocnionych działań profilaktycznych.

Choroba alkoholowa i nadużywanie napojów alkoholowych są źródłem poważnych szkód zdrowotnych dla pijącego, ale w konsekwencji doprowadza do zaburzeń życia rodzinnego, w tym również do zjawiska przemocy.

Mając na uwadze powyższe, Samorząd Gminy Raszyn każdego roku podejmuje działania związane z profilaktyką uzależnień skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz rodzin z problemem uzależnienia.

Działania te ujęte zostały w przedłożonym Radzie Gminy Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Raszyn na rok 2013 r. Jego podstawowym założeniem jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów uzależnień wśród mieszkańców oraz ograniczenie rozmiarów negatywnych skutków o charakterze rodzinnym, społecznym i zdrowotnym związanych z nadużywaniem i uzależnieniem od alkoholu oraz zwiększenie świadomości zagrożeń wynikających z nadużywania alkoholu.

Zgodnie z art. 4[1] ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r. poz. 1356 z późniejszymi zmianami), prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gminy, które powinny być realizowane w ramach uchwalanego corocznie przez Radę Gminy Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W związku z powyższym przedkładam projekt stosownej uchwały.