Stanowisko Nr XLV/479/13
Rady Gminy Raszyn
z dnia 10 grudnia 2013 roku

w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego wystąpienia pana Wiesława Federowicza z dnia 5 listopada 2013 roku i rozpatrzenia skarg pana Wiesława Federowicza z dnia 3 lipca i 22 września 2013 roku skierowanych do Rady Gminy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2013 poz. 594 z późn. zm.) w zw. z art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. 2013 poz. 267) oraz na podstawie § 23 ust. 2 pkt 1 w związku z § 23 ust. 3 Statutu Gminy Raszyn przyjętego uchwałą Nr LXXIX/1089/06 Rady Gminy Raszyn z dnia 5 października 2006 roku przyjmuje się stanowisko o następującej treści:

Stanowisko pana Wiesława Federowicza zawarte w skardze z dnia 3 lipca 2013 roku oraz w skardze z dnia 22 września 2013 roku skierowanych do Rady Gminy jest niezasadne z przyczyn poniższych:

na podstawie Uchwały Rady Gminy nr IX/113/07 z dnia 14 czerwca 2007 roku utworzone zostało Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-RASZYN z siedzibą w Raszynie. Przedsiębiorstwo powstało w celu realizacji zadań własnych Gminy Raszyn w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków i uzyskało zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Następnie, na mocy Uchwały Rady Gminy Nr III/203/07 z dnia 25 października 2007 roku wprowadzono Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, który to akt prawa miejscowego obowiązuje na terenie Gminy Raszyn. Przedmiotowy Regulamin określa szczegółowe warunki i tryb zawierania i rozwiązywania umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków (Rozdział III Regulaminu).

Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków (dalej: Ustawa) w terminie 12 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia, o którym mowa powyżej przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia z dotychczasowymi odbiorcami usług umów o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 Ustawy dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.

Zaznaczyć należy, iż w przedmiotowej sprawie EKO-RASZYN próbowało spełnić swój obowiązek. Panu Wiesławowi Federowiczowi przedstawiane były bowiem kilkakrotnie projekty umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 Ustawy i stworzonej na podstawie Regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków (o którym mowa powyżej) jednak skarżący konsekwentnie odmawiał jej podpisania. Tak więc stwierdzić należy, iż to Pan Wiesław Federowicz uchyla się od zawarcia umowy z podmiotem dostarczającym wodę.

Dalej wskazać należy, iż w związku z treścią art. 8 ust. 1 pkt 4 Ustawy Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody w sytuacji gdy został stwierdzony bezumowny pobór wody lub odprowadzanie ścieków. Co więcej, pobieranie wody bez uprzedniego zawarcia umowy jest na podstawie art. 28 ust. 1 Ustawy wykroczeniem podlegającym karze grzywny. Tak więc kryterium legalności korzystania z sieci wodno-kanalizacyjnej jest umowa.

Na gruncie niniejszej sprawy za bezumownie dostarczoną wodę spółce EKO-RASZYN przysługuje roszczenie o zapłatę (na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu bądź o odpowiedzialności deliktowej). Dlatego też, nie ma podstaw do wystawiania z tego tytułu faktury bądź rachunku - przynajmniej do momentu uzyskania zapłaty za zużytą wodę lub odprowadzone ścieki. Niezasadne jest więc stanowisko skarżącego o uzależnieniu dokonania wpłaty z tytułu poboru wody i odprowadzania ścieków od wcześniejszego otrzymania faktury.

Ponadto podnieść należy, iż Panu Wiesławowi Federowiczowi przedstawiono umowę, zgodną z Regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków wprowadzonym Uchwałą Rady Gminy Raszyn, o której mowa powyżej. Regulamin ten stanowi więc akt prawa miejscowego. Wyjaśnienia pana Federowicza dotyczące przyczyn nie podpisania przez niego umowy nie mogą być przekonujące. Zarzuty dotyczące zaskarżenia do UOKiK niektórych postanowień tejże umowy nie mogą zostać uznane za zasadne (skarżący nie wskazuje zresztą w skardze z dnia 5 listopada 2013 roku które postanowienia uznaje za niezgodne z przepisami prawa). Jednak, niezależnie od powyższego, nawet jeśli taka skarga została wniesiona to postępowanie to nie jest zakończone. Jeśli zaś - hipotetycznie - w jego wyniku niektóre klauzule zastosowane w przedmiotowej umowie zostałyby uznane za abuzywne - skutkiem będzie nieważność tych postanowień, nie zaś nieważność całej umowy. Tak więc, nie ma podstaw aby skutecznie uchylić się od podpisania przedstawionej umowy.

Stanowisko pana Wiesława Federowicza zawarte w skardze z dnia 5 listopada 2013 roku nie jest zasadne z przyczyn powyższych.